Co można zastosować do uszczelniania?

Polecamy: Uszczelniacz dekarski.

Wiele jest przypadków, gdy musimy sami zrobić drobne poprawki w domu, lub po prostu zamontować nowe urządzenie. W większości przypadkach musimy go zabezpieczyć substancją, która uszczelnia i klei w jednym. Do tego używa się silikonów. Jednak na rynku jest wiele jego odmian i każdy z nich niby ma takie samo zastosowanie, jednak mają zgoła odmienne właściwości i w zupełnie innych warunkach się sprawdzają. Dlatego warto dowiedzieć się jaki rodzaj w jakich warunkach sprawdza się najlepiej i z jakimi tworzywami z łatwością się łączy, aby mieć pewność, że odpowiednio silikon zastosujemy i nie będzie żadnych powikłań, ani silikon nam nie odpadnie. Więc jeżeli chcemy wykonać dokładnie swoje zadanie powinniśmy zagłębić temat różnych silikonów.

Popularne silikony.

Najbardziej popularnym silikonem jest silikon sanitarny, który jest wykorzystywany w pomieszczeniach, gdy chcemy zamontować sprzęt, który często ma kontakt z wodą. Jest on wodoodporny, dlatego swoje zastosowanie znalazł w łazienkach przy montażu umywalek i wanien i w kuchniach do zamontowania zlewozmywaka i blatu, ponieważ blat często też jest zalewany wodą i innymi płynami. Jest on też odporny na pleśń i grzyba. Kolejnym bardzo popularnym silikonem jest silikon dekarski, który tak jak sanitarny jest wodoodporny i wytrzymuje długotrwały kontakt z wodą, jednak jest stosowany na zewnątrz mieszkań, gdyż nie straszne mu są opady deszczu i inne warunki atmosferyczne, jak również silne promieniowanie słoneczne. Wykorzystuje się go przy montażu i uszczelnianiu dachów i rynien, jak i do basenów. Ma zdolność przyczepności do różnych tworzyw sztucznych, drewna i metali. Możemy wyróżnić również silikon wysokotemperaturowy, który jako jedyny wytrzymuje do 350 stopni Celsjusza. Jest to jedyny silikon, który wytrzymuje takie duże temperatury, jak i bardzo niskie. Do tego nie wpływają na niego długotrwałe wysokie i niskie temperatury. Często przez to znajduje zastosowanie jako uszczelki w motoryzacji. Jest też używany do kotłów i innych urządzeń grzewczych, gdzie panują naprawdę wysokie temperatury. Jest to jedyny silikon, który nadaje się do uszczelniania i wypełniania luk przy takich urządzeniach. Wyróżniamy jeszcze silikon szklarski. Jest on odporny na różne warunki atmosferyczne jak zmianę temperatury, opady i promieniowanie słoneczne. Idealnie nadaje się do połączeń szklanych, na przykład różnych szklanych gablotach. Najbardziej popularny jest przy wprawianiu okien. Można go stosować w domu jak i na zewnątrz. Jest to chyba jeden z najbardziej popularnych silikonów na rynku i najczęściej używanych.

Silikony mają właściwości uszczelniająco-klejące, dlatego jest używany do wypełniania różnych dziur między ścianami i innymi różnymi urządzeniami jak i do montażu. Są różne rodzaje, dlatego powinno się przed zakupem poczytać o ich wykorzystaniu jak i o tym dlaczego się różnią i z czym najlepiej łączą. Nie powinniśmy kupować jakiegokolwiek, dlatego że może być źle zastosowany i nie spełnić w pełni swojej roli. Dobrze dobrany silikon zagwarantuje nam, że odpowiednio nasz sprzęt będzie zamontowany, lub naprawa będzie odpowiednio wykonana.