Dlaczego występują różne rodzaje silikonów?

Dlaczego występują różne rodzaje silikonów?

Nie od dziś wiadomo, że silikony mają różną formę i w sklepie możemy dostać cały wachlarz różnego rodzaju. Każdy ma trochę odmienne zastosowanie i w innych warunkach się sprawdza. Jednak przede wszystkim wszystkie silikony są przeznaczone do wypełniania powierzchni, ubytków i do łączeń. Są wykorzystywane do różnych elastycznych spoin w budownictwie. Silikony to ogólnie masa, która jest klejąca i uszczelniająca. Jeżeli nie zgłębimy tego tematu przed wykorzystywaniem i dobraniem silikonu, to możemy zrobić to nie poprawnie i w efekcie silikon nie będzie spełniał właściwie swojej roli.

Na przykład taki silikon szklarski jest wykorzystywany w zasadzie do montowania okien jak i innych szklanych gablot, dlatego że idealnie łączy szkło ze szkłem jak i z metalem i innymi materiałami. Jest odporny na promieniowanie słoneczne, wyższe temperatury, długotrwałe zmiany oraz różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Nie są mu straszne zimna, upały i opady deszczu. Dlatego świetnie nadaje się na zewnątrz. Świetnie spełni swoją funkcję przy ramach okiennych. Gdy chcemy zamontować wannę, umywalkę, lub inne urządzenie w łazience. Dlatego, że taki silikon jest wodoodporny i nie przeszkadza mu długotrwały kontakt z wodą. Chętnie jest też wykorzystywany jeżeli chodzi o różnego rodzaju baseny. Jest oczywiście odporny na grzyby i pleśń. Bardzo łatwo przyczepia się do gładkich jak i szorstkich powierzchni. Dlatego ma świetną przyczepność do umywalek. Może być też wykorzystywany przy zlewozmywakach w kuchni i blatach, gdzie często znajduje się woda, lub inne płyny. Jeżeli chcemy wykorzystać silikon do prac na zewnątrz to świetny będzie do takich celów silikon dekarski. Jest on przeznaczony do napraw dachów, rynien i innych części na zewnątrz domu. Jest oczywiście odporny na różne warunki atmosferyczne, nie są mu straszne deszcze i zmiany temperatur. Jest wodoodporny, a długi kontakt z wodą nie wpływa na silikon źle, dlatego też wykorzystują go do napraw i montażu basenów i oczek wodnych. Również przy fontannach się świetnie sprawdza. Ma świetną przyczepność do szkła, betonu, kamienia i drewna. Z takich bardziej znanych i przydatnych silikonów jest silikon wysokotemperaturowy. To jeden z ważniejszych silikonów, gdyż wytrzymuje bardzo dużą temperaturę, jak i jej szybkie zmiany i długotrwałe mrozy, czy upały. Może nawet wytrzymać 350 stopni Celsjusza. Dlatego jest on wykorzystywany do robienia uszczelek w mechanice jak i do kominkach i innych urządzeń grzewczych. Jest dlatego bardzo ważny w domach, gdzie chcemy zamontować kominek i rury do kominka. Bez tego silikonu nie dalibyśmy rady.

Nie ma jednego silikonu, który sprawdziłby się w każdej sytuacji, dlatego na rynku mamy dostępne różne rodzaje jego. Możemy idealnie wtedy dopasować go do warunków w jakim chcemy go wykorzystać. Przede wszystkim gdy chcemy dobrać odpowiedni silikon powinniśmy na samym początku poczytać w jakich warunkach się sprawdza i do czego, a przede wszystkim z czym ma najlepsza przyczepność. Jest to jeden z ważniejszych warunków.

Zobacz również: e-budowlany.eu