Do czego służą różnego rodzaju silikony?

Jeżeli bierzemy się sami za podstawowe naprawy lub małe remonty we własnym domu należy mieć chociaż podstawy. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć do czego służą różnego rodzaju przyrządy jak i różne substancje niezbędne do napraw i montowania. Jeżeli chodzi o wprawianie okien, wypełnianie różnych ubytków, czy szczelin to należy spojrzeć na różnego rodzaju silikony. Na rynku mamy dostępne różne wersje, które w większości służą do czego innego i w innych warunkach się sprawdzają. Dlatego powinniśmy zagłębić się w tym temacie. Tak aby móc poprawnie go użyć i aby nie zrobić większej szkody niż pożytku. W zależności do czego chcemy użyć mamy kilka silikonów, które górują nad innymi i sprawdzają się w ekstremalnych sytuacjach.

Przede wszystkim mamy dostępny na rynku silikon szklarski. Przede wszystkim służy on do uszczelniania. Sprawdza się w połączeniach ze szkłem jak na przykład w przypadku wstawiania ram okiennych i uszczelniania wokół. Można go też stosować w montażu różnych szklanych gablot, lub innych szafek, czy reklam. Jest oczywiście odporny na wodę i silniejsze promieniowanie UV. Dlatego idealnie nadaje się do stosowania na zewnątrz jak i w środku pomieszczenia. Jest to silikon najczęściej używany, dlatego że jest bardzo trwały i ma większą przyczepność do różnych podłoży od innych silikonów. Kolejnym silikonem wartym wspomnienia jest silikon wysokotemperaturowy. Ma on największą wytrzymałość na wysokie temperatury, jak i duże ich zmiany. Wytrzymuje nawet do 350 stopni C. Oczywiście wytrzymuje bardzo nagłe i duże skoki temperatury i ich długotrwałe działanie. Dlatego chętnie jest stosowany w motoryzacji, jak i w miejscach gdzie temperatury są bardzo wysokie. Przykładem są różnego rodzaju urządzenia grzewcze jak kotły centralnego ogrzewania. Jest stosowany zazwyczaj w środku pomieszczenia jak i na zewnątrz, gdyż nie wchodzi w reakcję z różnego rodzaju czynnikami chemicznymi. Na przykład nie straszne mu różnego rodzaju oleje, rozpuszczalniki, czy benzyna. Dlatego świetny jest jako uszczelki w motoryzacji. Kolejnym z popularnych silikonów jest silikon dekarski. Jest odporny na warunki atmosferyczne, jak różna temperatura, opady deszczu. Jest wykorzystywany podczas napraw rynien, różnych wodnych odpływów na zewnątrz domu. Jest wodoodporny, dlatego też często stosuje się go w łazience do montowania umywalek, lub wanien. Jest też wykorzystywany do napraw dachów. Mamy też również dostępny na rynku silikon sanitarny. Jak jego nazwa wskazuje jest on przeznaczony również do łazienek. Można go stosować w tych pomieszczeniach zamiast silikonu dekarskiego. Jest wodoodporny i nie przeszkadza mu ciągły kontakt z wodą, dlatego często wykorzystują go również w basenach. Jest odporny również na różnego rodzaju grzyby, pleśnie.

Oczywiście mamy dużo więcej różnych rodzajów silikonów. Jednak te wymienione wyżej są najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane. Rozróżnianie ich i dobór odpowiedniego po ich właściwościach da nam gwarancję, że wykonana przez nas naprawa, czy też inna praca w domu, lub na zewnątrz będzie wykonana prawidłowo i nic z silikonem nie będzie się złego działo.