Jak odpowiednio dobrać silikon?

Jak odpowiednio dobrać silikon?

Robiąc na własną rękę remont, lub jakiekolwiek naprawy w domu powinniśmy mieć jakąś wiedzę co do sprzętu i innych produktów, które będziemy wykorzystywali. Możemy również zdecydować się na ekipę remontową, ale zazwyczaj to wiąże się z dużymi kosztami i nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Również nie mamy pewności, czy wynajęte do danej czynności osoby zrobią to dobrze, gdyż nie brakuje złych fachowców na rynku. Dlatego można niektóre prace zrobić samemu na własną rękę, wystarczy zagłębić się w niektóre tematy. Możemy dużo przydatnych informacji znaleźć w Internecie na różnych forach jak również w książkach specjalistycznych. Jeżeli chodzi o dobór odpowiednich substancji potrzebnych do remontu to możemy zwrócić się z prośbą o poradę do sprzedawcy w sklepie. Pracując w takim miejscu zazwyczaj te osoby mają dużą wiedzę dotyczącą produktów, które mają w ofercie.

Jednym z ważnych produktów, które sprawdzają się przy różnych remontach są to silikony. Jest wiele odmian na rynku, które mają różne przeznaczenia. Na przykład w ofercie sklepów możemy spotkać silikon szklarski, albo silikon wysokotemperaturowy. Przede wszystkim pierwszy jak i drugi jest odporny na promieniowanie słoneczne i różne temperatury. Są odporne na wysokie jak i niskie temperatury, jak również na zmienne warunki atmosferyczne. Różnica w nich polega na tym, że silikon szklarski jest uszczelniająco-klejący i ma przeznaczenie do szkła, metali, drewna i innych tworzyw sztucznych, ale ma przyczepność tylko do powierzchni gładkich. Jest też odporny na wodę. Jest w większości wykorzystywany w montażu okien, różnych gablot szklanych i szklanych konstrukcji. Natomiast silikon wysokotemperaturowy wytrzymuje nawet do 350 stopni Celsjusza, gdzie inne silikony nie wytrzymują już takiej temperatury. Jest odporny też na bardzo niskie temperatury, nie tylko na wysokie. Ma zastosowanie jako uszczelki w motoryzacji jak i jest wykorzystywane ze względu na swoje właściwości przy uszczelnianiu kotłów i innych urządzeniach grzewczych. To jedyny taki silikon, który wytrzymuje tak duże temperatury. Inny nie nadawałby się do wykorzystywania przy piecach. Mamy też na rynku dostępne dwa podobne silikony jak silikon sanitarny i silikon dekarski. Mają dość sporo wspólnego. Jak na przykład to, że są wodoodporne i mogą mieć długotrwały kontakt z wodą. Jednak silikon dekarski stosuje się na zewnątrz do montażu dachu i jego napraw jak i do basenów, dlatego że ma odporność na warunki atmosferyczne, nie powoduje też korozji metali. Wykazuje przyczepność do wielu sztucznych tworzyw, metali, drewna i innych. Natomiast silikon różni się tym, że jest odporny na powstawanie pleśni i grzyba. Wykorzystuje się go w łazienkach do montażu umywalek, wanien i innych sanitariów, jak i jest stosowany też do kuchni do zlewozmywaków i blatów kuchennych, czyli tam gdzie może gromadzić się woda i inne płyny.

Jest o wiele więcej oczywiście silikonów na rynku, ale te mają dość podobne właściwości, a jednak przez swoje dodatkowe funkcje są stosowane w zupełnie innych miejscach, bo mogą być odporne na różne czynniki zewnętrzne. Dlatego warto poczytać o nich dokładnie i zapoznać się czy na pewno będzie dany silikon miał przyczepność do danego podłoża.